Lottamuseo kutsui Tuusulassa sijaitsevan Pekka Halosen akatemian yhteistyöhön, jonka tuloksena syntyi tilataideteos ”Arjen ratas” museon puutarhaan. Teos on esillä kesän 2023 ajan ja se on avoinna veloituksetta yleisölle.
”Me halusimme kutsua yhteistyöhön erityisesti nuoria opiskelijoita, ja antaa heille tilaa esitellä osaamistaan ja ajatuksiaan”, kertoo Lotta Svärd Säätiön toiminnanjohtaja Anne Nurminen.
”Me elämme Suomessa suuren muutoksen aikaa, jossa sotasukupolven edustajat ovat siirtymässä ajasta iäisyyteen. Lottaperinne siirtyy seuraaville sukupolville vain vuorovaikutuksessa nuorten kanssa”, jatkaa Nurminen.
Yhteistyöhön valikoitui Pekka Halosen Akatemia sen perinteikkyyden ansiosta.
”Pekka Halosen Akatemia jatkaa Tuusulan Rantatien taiteilijayhdyskunnan 1900-luvun alussa syntynyttä sivistyksellistä perinnettä tässä ajassa. On hienoa, että kaksi tuusulalaista merkittävää toimijaa voi yhdistää voimansa ja tuottaa ihmisille iloa”, sanoo Lottamuseon johtaja Saija Ylitalo.
Teos avattiin yleisölle lauantaina 10. kesäkuuta. Avajaispuheen pitänyt Lotta Svärd Säätiön hallituksen puheenjohtaja Pirjo Björk kiitti opiskelijoita perusteellisesta työstä:
”Me olemme iloisia siitä, että te perehtyessänne lottaperinteeseen löysitte ja omaksuitte juuri sen ytimen: lottien arvot. Nyt me voimme yhdessä tämän teoksen avulla kertoa lottien tarinaa sekä samalla pitää elossa Tuusulan Rantatien vanhaa taiteilijaperinnettä”, kiitteli Björk.
”Toivon, että mahdollisimman moni löytää tiensä kesän aikana tämän teoksen luo, ja että se herättää ajatuksia, tunteita ja keskustelua lottien ja koko Suomen arvoista. Suomalainen yhteiskunta voi olla sellainen, että täällä ei ketään jätetä yksin, sanoo Björk.
Tutustu taiteilijoihin tästä: Tekijäesittelyt Arjen ratas 1
Tutustu teokseen tästä: Arjen ratas – esittely.