Mankeliaitaksi kutsutussa rakennuksessa on Lottamuseon ulkonäyttelytila. Siellä on sijainnut halkovaja ja vielä 1950-luvulla rantasaunalla pestyt lakanat mankeloitiin mankeliaitassa isolla kivimankelilla. Syvärannan väen lisäksi mankelia käyttivät naapurit. Rakennuksen toisessa päädyssä sijaitsi käymälärakennus.
Mankeliaitan ympäristössä on sijainnut myös talouspiha, johon kuului liitereitä, sirkkeli, talli ja vaunuvaja.

Syvärannan tilalla oli pitkään omat hevoset ja kuski. Sirkka-niminen hevonen kuljetti Syvärannan lepokodin asiakkaita Keravan asemalle vielä 1920-luvun alussa.
Sirkka lähti asemalle vastentahtoisesti ja pysähtyi matkalla tuon tuosta. Liikkeelle sen sai porkkanapaloja tarjoamalla. Paluumatkan Keravalta Syvärantaan Sirkka juoksii sen sijaan joutuisasti.
Sirkan tilalle Syvärantaan hankittiin 1920-luvulla Buick-merkkinen auto autonkuljettajineen.
